aktuality 2
BRATISLAVA 27. februára (SITA) – Slovensko by sa malo pridať k vyspelým krajinám a zvýšiť investície do detí, apeluje riaditeľka Národného centra pre rovnosť príležitostí Anna Klimáčková. Pripomenula, že aj Európska komisia nabáda členské štáty, aby prijali národné ciele na redukciu detskej chudoby a sociálneho vylúčenia.
Pri eliminácii chudoby je podľa nej dôležité venovať pozornosť rodine a jej stabilite. “Ekonomický stres prináša množstvo problémov, ktoré sa odzrkadľujú v napätých vzťahoch v rodine a blokujú schopnosť rodičov efektívne riešiť problémy už v ich začiatkoch. Neriešené problémy často postupne vedú k rozpadu rodiny. A práve neúplné rodiny sa stávajú najzraniteľnejšími v ohrození chudobou,“ zdôraznila Klimáčková. Chudoba, nestabilné rodinné prostredie, napätie vplýva nielen na zdravie detí, ale aj na ich životnú dráhu. Rodinné prostredie má vplyv aj na psychiku detí, čo sa prejavuje v náraste ich neuro-psychických porúch, úzkosť a depresie v súčasnosti zažíva vyše 20 percent 14- až 15-ročných detí v mestách.
Klimáčková pripomína, že preto treba venovať väčšiu pozornosť eliminácii problémov v rodine už v ich začiatkoch. Národné centrum pre rovnosť príležitostí má projekt Klub rodičov zameraný na podporu neúplných rodín. Je to však len projekt a udržateľnosť programu je možné zabezpečiť len tak, že sa dostane do politiky ústretovej k deťom a rodinám, konštatovala.
Slovensko podľa nej však zatiaľ patrí medzi málo krajín, v ktorých podpora rodičovstva nepatrí medzi priority. V praxi reálne nie je napĺňaná aj napriek tomu, že sme sa k tomu zaviazali vo viacerých medzinárodných dokumentoch.